43
door Bluecold
Een enkelshots is vaak net wat lastiger qua verdeling en dosering. Alles is twee keer zo klein, dus iedere 'fout' die je maakt is relatief twee keer zo groot.
En ik begrijp heel goed dat je niet nog meer geld uit wil geven aan nieuwe apparatuur, maar juist als je geen studie wil maken is een preciezere weegschaal handiger. Een als je grammenweegschaal 14 gram aangeeft, dan zit je op 'ergens tussen 13.6 en 14.4 gram'. Maak maar eens een vergelijking tussen wat er gebeurd als je koffie erbij doet totdat je weegschaal net niet een grammetje meer aangeeft, of dat je koffie weghaalt totdat je weegschaal net niet een grammetje minder aangeeft.
Je zal zien dat er best flinke verschillen tussen de twee shots gaan zitten. In het dagelijks leven vertaalt dat zich in malerinstellingen veranderen terwijl het niet hoeft, waardoor je als het ware je eigen staart achterna gaat zitten en alles een stuk moeilijker lijkt dan het is. Een preciezere weegschaal maakt je leven dus een stuk makkelijker. Gaat het veel uitmaken als je er een 0.2 gram naast zit? Nee, niet echt. Een halve gram ga je wel merken. Juist omdat bij espresso het mes aan twee kanten snijdt. Met je koffiebed creeer je je stromingsweerstand, maar ook de hoeveelheid smaakstoffen. Dus als je meer doseert stroomt het langzamer door, maar is er wel meer koffie om te extraheren. Dan ben je eigenlijk twee parameters tegelijk aan het veranderen.
Is je koffie te zuur?
Is je koffie te bitter?
Is je koffie te intens?
Snap je het allemaal niet meer?
Lees
dit